Wydatki na usługi gastronomiczne poniesione w związku ze spotkaniem z klientem w celach biznesowych można zaliczyć do kosztów.
Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia, zachowania, zabezpieczenia przychodów z działalności gospodarczej. Wyjątkiem są koszty wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym. Wydatki, które nie są stanowią kosztów uzyskania przychodów, zostały wymienione w tym przepisie. Są to koszty reprezentacji, szczególnie usługi gastronomiczne, zakup żywności czy też napojów alkoholowych.
Należy podkreślić, że celem reprezentacji jest stworzenie dobrego wizerunku podatnika, jego firmy, wykreowanie pozytywnych relacji z klientami. Wydatki na obiad podczas biznesowego spotkania nie mają charakteru reprezentacji. Tym samym nie są one wyłączone z kosztów podatkowych. W konsekwencji, poniesione przez podatnika wydatki na nabycie usługi gastronomicznej (obiadu, kolacji) podczas rozmów z kontrahentem na tematy biznesowe, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.
Nadmienię, że nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od faktury za usługi gastronomiczne. W konsekwencji, kwota brutto z tejże faktury jest księgowana w koszty uzyskania przychodów.